חברות הביטוח הפרטיות (ביטוחי בריאות ותאונות אישיות)

חברות הביטוח מפרשות את החוק לפי התאמתו לעניין שלהן – הן כמובן מעדיפות שלא לשלם או לשלם כמה שפחות, וזו הסיבה שהן לא מציינות במכתב הדחייה למבוטח, את הוראות המפקח על הביטוח ואת הוראותיו המפורשות של חוק חוזה הביטוח לפיהן, צריך להיות קשר נסיבתי ישיר בין אי הגילוי למקרה הביטוח, כדי לתת תוקף לדחייה של התביעות נגד חברות הביטוח כדחייה כדין. לרוב, נדחות תביעות פוליסת ביטוח בטענת אי גילוי ללא קשר סיבתי כפי שדורש החוק. למשל, אדם שנהרג כתוצאה מתאונת  עבודה בתאונת ראש למשל, ויש למשפחתו פוליסה לכיסוי מוות. מוגשת התביעה כנגד חברת הביטוח, וזו מוציאה את התיק הרפואי של הנפטר ומגלה שבעת רכישת הפוליסה היה הנפטר חולה סרטן והוא הצהיר שהוא בריא. ברור מתוכן האמור, שאין קשר בין מקרה מוות מפגיעת ראש לבין אי גילוי מחלת סרטן, לכן דחייה כזו אינה מוצדקת אם כי היא נפוצה מאוד, ולכן אין להרים ידיים עם קבלת מכתב דחייה. מצד שני, אם האדם במקרה המתואר, נפטר מסרטן, כי אז התביעות  נגד חברות ביטוח נדחתה כשורה שכן מתקיים קשר נסיבתי בין המוות לאי הגילוי של המבוטח בזמן רכישת הפוליסה.
מתוקף האמור לא מומלץ בשום פנים ואופן לקבל את דחיית חברת הביטוח כמובנת מאליה. פעמים רבות מסתתרים מאות אלפי שקלים ואף מיליוני שקלים מאחורי כל דחייה כזו. לצד זה ראוי לזכור שהגשת תביעות  נגד חברות ביטוח לחברת הביטוח אינה עוצרת את תקופת ההתיישנות שהינה 3 שנים בלבד ולכן תובנה של מצב הדברים הנ"ל בשלב מאוחר מידי, עשויה להיות חסרת טעם ולצידה אובדן פיצויים רבים ולעיתים אף עצומים.

אין לפנות עצמאית שוב לחברת ביטוח לאחר שנדחתה התביעה:
מבוטח שנדחה על ידי חברת הביטוח, מומלץ שינתק מגע עם חברת הביטוח ולא יפנה ללא ייעוץ מגורם מקצועי, בטענות כאלה ואחרות. מדוע? המפקח על הביטוח קבע רשימה של הוראות המחייבות את חברות הביטוח. אחת ההוראות הבולטות בנושא זה, הינה שמבטח חייב לטעון את כל נימוקי הדחייה שלו מייד שאחרת לא יוכל להוסיף ולהרחיב את נימוקי הדחייה. כאשר מועלה נימוק דחייה והמבוטח פונה בכתובים או טלפונית ומתרעם, הדבר יכול לפתוח פתח לחברת הביטוח להרחיב את נימוקי הדחייה, ועל כן מוצע לכל מי שנדחה לפנות מיידית עם מכתב הדחייה לייעוץ ולא לנסות "לפתור" את העניין בעצמו. לא רק שבכך הוא לא יגרום לחברת הביטוח לשנות את החלטתה, אלא אף ירע את מצבו.
ליצירת קשר מלא את הטופס הבא: