תו נכה

על-פי חוק החנייה לנכים, תג נכה הוא תג שנתנה רשות הרישוי לנכה, הנושא את שם הנכה, את מספר זהותו ואת מספרי הרישוי של עד שני כלי רכב מזכים. על-פי החוק, נכה הוא עיוור או אדם אשר רופא שהוסמך לאשר נכות על-פי דין אישר לגביו בכתב אחת מאלה: דרגת נכותו היא 60% לפחות ותנועתו בדרכים בלי רכב עלולה לערער את מצב בריאותו; הוא מוגבל בהליכה וזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידותו; הוא זקוק לרכב כאמצעי תנועה ברגליו הנכות. החוק קובע כי במקרה שאין לאשר נכות על-פי דין, רופא שהסמיכה רשות הרישוי רשאי לאשר כי אדם מסוים נכלל בהגדרת נכה כאמור.

 

קריטריונים רפואיים: מחלות ילדיםפגיעות מוחיות מולדות או נרכשות עם הפרעה מוטורית והתפתחותית. מומים כגון אוטיזם או אחרים המצריכים טיפולים במוסדות שונים בתדירות גבוהה. שיתוק מלידה   P.C ומומים גנטיים.  מחלות סרטן בילדים,מחלות פסיכיאטריות המלוות בקושי רב בהליכה, מחלות אורתופדיות,  תאונות דרכים עם פגיעות קשות באגן, עמוד השדרה, גפיים תחתונות המגבילות בצורה קשה את התנועה, ניתוחים אורתופדיים מורכבים כגון שברים מרוסקים בגפיים התחתונות או בקרסוליים עם המלצה "לא לדריכה לתקופה ארוכה עיוותים נרכשים ועודכירורגיה כללית  ניתוחים גדוליםהגורמים תלות רבה בזולת, מחלות פנימיות, מחלות לבביות – על העותר להוסיף דוח רפואי מקרדיולוג המציין דרגת חומרה תפקודית לפי קריטריונים ביןלאומיים  אם יש בעיה נוספת על הרופא הקרדיולוג לציין זאת בדוח הרפואי, מחלות ריאה,  מחלת ריאה חסימתית בצורה קשה D.P.O.C ,אסטמה בחומרת דרגה גבוהה ועוד. מחלות כלי דם יש להמציא דוח ממומחה לכירורגיית כלי דם המדגיש דרגת חומרה ודרגת הקושי בהליכה. מחלות עצבים,מערכת עצבים מרכזית. חולשה קיצונית בפלג גוף ימין או שמואל  CVAהמלווה בקשיי הליכה. שיתוק מולד המלווה בקושי בהליכה מחלת פרקינסון – דרגת החומרה.  מחלת גאן- ברה ועוד מחלות המלוות בחוסר שיווי משקל ובקושי רב בהליכה, זיהומים ויראליים או בקטריאליים המלווים בקושי רב בהליכה, מחלות סרטן כללי – לא כל מחלת סרטן החולה יקבל תג נכה, חולה יקבל תג נכה במקרים האלה:  סרטן עם גרורות, סרטן הריאות בדרגת ממאירות גבוהה, סרטן מוחי מלווה בקושי רב בהליכה, טיפול אגרסיבי המגביל בצורה קשה את ההליכה,מחלות סרטן הדם לפי דרגת ממאירות וטיפול.  לכל אחד מהסעיפים יש לצרף מכתב נלווה מפורט מאונקולוג כולל פירוט הטיפול.

תג הנכה יכול להיות מאושר לשנה, שנתיים ויותר או לצמיתות.

משך הזמן נקבע לפי דרגת המחלה והאפשרות לשיפור מצבו הרפואי של העותר. תג נכה לצמיתות – מאושר ללוקים בעיוורון, לזקוקים לדיאליזה וללוקים באימפוטנציה של הרגל, או במצב של שיטיון בדרגה גבוהה, המקשה את ההליכה.
ליצירת קשר מלא את הטופס הבא: